lehatko lehatko
lehatko lehatko lehatko
Hamburger menu

 

Poreč

Město a přístav, 8 tis. obyv. Poreč je největší a nejnavštěvovanější středisko cestovního ruchu na celém jadranském přímoří, má též největší ubytovací kapacitu. Mírné podnebí, bohatá vegetace, především borové porosty. Součástí Poreče je 400 m vzdálený ostrůvek Sveti Nikola.

K mimořádně cenným historickým památkám Poreče patří Eufraziova bazilika, zapsaná v roce 1997 do seznamu světového kulturního dědictví organizace UNESCO.

 

Historie a památky

Původně římská kolonie Colonia Iulia Parentium byla významným městem a jako takové byla vybavena mnohými významnými stavbami. Důležitým střediskem a sídlem biskupa byla i za byzantského exarchátu v 6. a 7. stol. Byzantince vystřídala francká říše. Později byla na čas vytvořena samostatná městská komuna. Nedlouhé panství aquilejských patriarchů vystřídala pak přes odpor obyvatelstva Benátská republika. Ta sice v bojích o moc s Janovany zvítězila, ale v bojích Poreč velmi utrpěl. Po pádu Benátek převzalo moc Rakousko. V té době se město stalo hlavním střediskem Istrie a sídlem Istrijského sněmu, v němž si moc usurpovali Italové.

Po první světové válce byl Poreč až do r. 1943 italský, pak byl obsazen Němci. Spojenecké bombardování Němci obsazeného města je zničilo ze 70 %. Od r. 1947 se stal Poreč jako téměř celá Istrie chorvatským (nejprve v rámci Jugoslávie).

Památky

Ve starém jádru se dochovala římská městská struktura se dvěma klasickými osami - cardem a decumanem, dále pozůstatky fóra (dnes Trg Marafor) se zbytky Neptunova a Martova chrámu z 2. stol.

Z původních hradeb, které obepínaly celé město, se zachovaly jen dvě věže. Z domů ve starém jádru jsou nejcennější tři románské: poblíž náměstí Marafor Románský dům (Romanička kuća) nazývaný též Dům s balkonem (Kuća sa balkonom), s venkovním schodištěm a dřevěným balkonem. Dále nejhodnotnější pozdně románský Kanovnický dům (Kanonička kuća) v ulici F. Supila, který je po opravě ve výborném stavu. Třetím je Dům dvou světců (Kuća dvaju svetaca) v ul. sv. Maura. Je tu i několik pěkných paláců, např. palác Zuccato v benátské gotice a barokní palác Sinčićů.

Primát však patří komplexu Eufraziovy baziliky (též Basilica Eufrasiana) ze 6. stol., vzácné památce byzantského umění, ojedinělé na východním Jadranu. Byla postavena na místě starších staveb, oratoře a kostela, zasvěcených místnímu biskupovi a mučedníkovi, sv. Maurovi (3. stol.). Stavebníkem baziliky byl v 6. stol. za byzantského exarchátu v Ravenně biskup Eufrazius. Je to reprezentativní trojlodní bazilika zasvěcená rovněž sv. Maurovi a je vyzdobena nádhernými byzantskými mozaikami, vytvořenými cařihradskými mistry za doby císaře Justiniána.

Historicky významná je tzv. Sněmovna (Sabornica) - původní františkánský klášter byl v 19. stol. upraven k novému účelu. Sněmovna byla svědkem statečných vystoupení chorvatských poslasnců, kteří na zasedáních musili čelit bouřlivému nesouhlasu a odporu italských poslanců.

 

Koupání

Poreč má dost rozmanité pláže: přírodní kamenité pláže s travnatými plochami na slunění, oblázkové a štěrkové pláže často uměle rozšířené, doplněné vesměs oblázky, betonovými platy a terasami. Některá střediska mají na plážích skluzavky, tobogany a různé možnosti zábavy a sportovního vyžití.

Z pláží v Poreči byly vyznamenány tzv. Modrou vlajkou tyto pláže: pláž naturistického kempu Ulika, pláž hotelového komplexu Bellevue, pláže hotelů Laguna Materada, Galijot, Parentium, Lotosi a Delfin, dále pláže kempů Zelena Laguna a Bijela uvala, pláž Donji Špadići, pláž Špadići-Materada, městská pláž (Gradsko kupalište), pláž Borik, Oliva a Brulo.

 

Sport

Celá porečská aglomerace tvoří jedno velké sportovní středisko s bohatou nabídkou sportovních aktivit, která se stále rozšiřuje. Nejlépe vybavená je Zelena laguna, následovaná Plavou lagunou. Po celém pobřeží jsou velmi dobré podmínky pro nejrůznější vodní sporty - windsurfing (škola), vodní lyžování, jachting (mariny: Poreč v centru města a Parentium v Zelené laguně), potápění (potápěčský klub s instruktory), je tu plavecká škola (i pro děti), jezdecká škola (možnost krátkých vyjížděk i delších trekkingových výletů na koni). Je tu víceúčelová sportovní hala pro míčové i jiné sporty. Hosté mají k dispozici několik set tenisových kurtů, volejbalová hřiště (i na plážový volejbal), jsou tu minigolfy, kuželníky, bowling. Cyklistika (viz Cyklistické stezky v Istrii). Dá se provozovat bungee-jumping, paragliding (sportovní letiště Crljenka je u nedalekého Vrsaru). Místní speleologická společnost organizuje výpravy do některé z jeskyň v okolí zpřístupněné jeskyně Baredine (za doprovodu odborníků-speleologů). V každém středisku je možnost půjčit si sportovní potřeby a vybavení pro nejrůznější sporty (čluny, kola atd.).

 

Zábava

V jednotlivých střediscích diskotéky, noční kluby, taneční terasy. Organizují se různé přehlídky, show a soutěže. U některých hotelů je animace pro děti a dospělé. Velké zábavní středisko International Club v Zelené Laguně. V městečku je nové Akvarium.

hvezdička botky hvezdička

Zajímá Vás víc? Napište nám